آلبوم سمفونی «کوروش کبیر» ساخته‌ی «لوریس چکناواریان» توزیع می‌شود

موسیقی ما – آلبوم «سمفونی کوروش کبیر» با آهنگسازی و رهبری ارکستر «لوریس چکناوریان» با اجرای ارکستر سمفونیک لندن و ارکستر ویسز، از فردا – یک‌شنبه- توزیع می‌شود.  این سمفونی شامل قطعاتی چون «سیل و تاک»، «نخستین رویای آستیاگ، پادشاه ماد، باران»،‌«دومین رویای آستیاگ، سیل»، «زایش و ربوده‌شدن کوروش، اندوه ماندانا»، «کودکی کوروش در میان شبانان دشت، داستان شبانی»، «خشم استیاگ و مجازات کردن هارپاگ، سردار مادی»، «نبرد پاسارگاد، کوروش، استیاگ را شکست داده و امپراتوری پارسی را بنا می‌نهد»، «کوروش، شاه شاهان»، «نوروز، روز سال نو، اجتماع شهریاران»، «عشق کوروش و کاساندرا، دختر فرناسپ»، «ازدواج شاهانه»، «نبرد تیمبرا، کوروش، کرزوش پادشاه لیدیه را شکست می‌دهد»، «داینو، نیایش اسیران یهودی بابل، سرود عید فصح»، «ورود پیروزمندانه کوروش به بابل» و «منشور حقوق بشر کوروش، تدهین شده توسط خداوند» است.

این قطعه در سال ۲۰۱۷ با ناظر ضبطی «آتش ارگا» و صدابرداری «مایک هچ» و «فلوتینگ ارت» و ادیت و میکس و مسترینگ «دیوید روول» ضبط شده است.

«چکناواریان» درباره‌ی سمفونی «کوروش کبیر» می‌گوید: «برای نوشتن این سمفونی از کتب تاریخی ۲ تن از مورخان یونانی به نام‌های «هرودوتوس» و «سنوفون» بهره بردم، زیرا منابع فارسی شرح زندگانی کوروش موجود نبود. با ذکر این توضیح که «سنوفون» به همراه «الکساندر کبیر» به ایران سفر کرده است. در ایران باستان، مادها قدرتمندترین اقوام ایرانی بودند، آسیا گاس پادشاه ماد خواب می‌بیند که دخترش «ماندانا» سلطنت وی را پایان می‌بخشد و خود بر تخت پادشاهی می‌نشیند. به همین سبب دخترش را به ازدواج شاهزاده‌ای ایرانی به نام «کامبیز» درمی‌آورد. پس از مدتی آسیاگاس در رویا پسر خردسالی را می‌بیند که تخت و تاج را از وی ربوده و خود مالک آن است. این بار به وزیرش «هارپاگوس» دستور می‌دهد که اگر نوزاد «ماندانا» پسر باشد، به محض تولد وی را به قتل برساند. «هارپاگوس» به جای قتل نوزاد پسر، وی را به خانواده‌ای در دشت‌های خارج از شهر و دور از چشم «آسیاگس» می‌سپارد. «کوروش» در بازی‌های دوران کودکی در روستا، نقش پادشاهان را ایفا می‌کرده و رفتارش مانند آنان بوده است. پس از مدتی «آسیاگاس» متوجه این نکته می‌شود و به عنوان تنبیه «هارپاگوس» پسر وی را در دیگ پخته و به این وزیر می‌خوراند، اما در نهایت «کوروش» پدربزرگش را شکست داده و امپراطوری ایران را تاسیس می‌کند.»

ارسال یک پاسخ