آموزش ساخت مواد محترقه در فضای مجازی تهدید سلامت فرزندان

به گزارش ایران اسلامی، سرهنگ دوم مهدی شکیب با اشاره به آثار سوختگی در سیمای مصدومان در اثر استفاده از مواد محترقه گفت: در سال‌های اخیر و بر اساس آمارهای مرکز آتش‌نشانی و اورژانس، افراد فراوانی که بیشتر جوانان و نوجوانان هستند، دچار سانحه سوختگی شده‌اند و در برخی موارد جان خود را در اثر ساخت و یا استفاده از مواد محترقه ازدست‌داده‌اند.

 

وی افزود: با توجه به اینکه شاهد کوچ کسب‌وکارها از فضای واقعی به فضای مجازی هستیم، لذا متأسفانه شاهد افزایش فعالیت فروشندگان مواد محترقه و منفجره در فضای مجازی و کوچ آنان از فضای حقیقی به فضای سایبر نیز می‌باشیم. افرادی که فقط به دنبال کسب منافع مالی بوده و پایبند به هیچ اخلاقیاتی نیستند.

 

سرهنگ شکیب ادامه داد: مهم‌تر از کوچ فروشندگان مواد محترقه و منفجره به این فضا شاهد آموزش، ساخت مواد منفجره و محترقه در این فضا و به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی نیز می‌باشیم، موادی که بسیار خطرناک‌تر از ترقه‌ای ساده بوده و در صورت انفجار می‌تواند صدمات بدنی، تلفات جانی و خسارت مادی بسیاری به همراه داشته باشد.

 

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری گفت: با توجه به دسترسی فرزندان به اینترنت و فضای مجازی والدین باید نسبت به فعالیت فرزندانشان کنترل و نظارت بیشتری داشته باشند تا در آستانه نوروز با ساخت یا خرید مواد محترقه از طریق فضای مجازی و استفاده آن‌ها دچار مصدومیت نشوند.

 

سرهنگ شکیب ادامه داد: همواره پیشگیری مقدم بر درمان بوده و پلیس فتا نیز در راستای انجام وظایف خود و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی در ایام چهارشنبه‌سوری و همچنین ایام نوروز، همچون سال‌های گذشته اقدام به شناسایی سایت‌های فعال درزمینهٔ ساخت، و فروش مواد محترقه می‌نمایند.

 

این مقام مسئول تأکید کرد: فروش، تبلیغ ، توزیع و هرگونه معامله بدون مجوز تجهیزات نظامی و تجهیزاتی که دارای کاربرد دوگانه و نیز اقلام و موارد تحت کنترل از قبیل انواع مواد محترقه، ناریه، منفجره اعم از نظامی و غیرنظامی، شیمیایی، رادیواکتیو، میکروبی، گازهای بیهوش‌کننده، بی‌حس‌کننده و اشک‌آور و شوک دهنده‌ها (شوکرها) و تجهیزات نظامی و انتظامی. (مواد ۱ تا ۴ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز و مصوبه چهل و هفتمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه)  جرم بوده و بر اساس قانون تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

 

وی ادامه داد: در همین راستا اقدامات انتظامی در فضای سایبر آغازشده و با شناسایی سایت‌های فعال درزمینهٔ آموزش ساخت مواد محترقه و منجره و فروش این مواد در فضای سایبر، برای گردانندگان این سایت‌ها و کانال‌ها تشکیل پرونده شده و به مراجع قضایی معرفی می‌گردند.

 

سرهنگ شکیب با توجه به خطرات آموزش ساخت مواد محترقه و منفجره از خانواده‌ها و کاربران محترم درخواست کرد در صورت مشاهده سایت‌ها و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی که ساخت مواد محترقه و منفجره را آموزش می‌دهند از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش مرکز امداد و فوریت‌های سایبری اعلام نمایند.
 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا


http://www.iranieslamikhabar.ir/?p=8538

ارسال یک پاسخ