انصراف سینما «ماندانا» از سرگروهی پس از اکران نوروز

رییس انجمن سینماداران با بیان اینکه در حال حاضر مذاکراتی در حال انجام است تا سینمای دیگری جایگزین ماندانا به عنوان سرگروه شود، اظهار کرد: البته پیشتر هم چارسو برای سرگروهی در نظر گرفته شده بود ولی این سینما به دلیل برگزاری جشنواره های مختلف از این امر انصراف داد. این نکته را هم باید عنوان کنم که مسئولیت سرگروهی بسیار سنگین است چرا که سینماداران ضمن مراقبت از فیلم ها باید به مقررات سرگروهی پایبند باشند.

قاصد اشرفی بیان کرد: با توجه به اینکه سینما قدس در جوار سینما استقلال قرار دارد نظر اعضای انجمن بر این بود که سینما قدس به عنوان سرگروه انتخاب شود چون این امر از نظر فنی نیز درست است ضمن اینکه در همان مسیر چهار سینما وجود دارد که اگر مساله سرگروهی لحاظ نشود، این سینماها ممکن است همزمان با هم یک فیلم را به نمایش بگذارند که این مساله باعث می شود از نظر فروش دچار مشکل و ضرر شوند.

سینما ماندانا

او با انتقاد از افزایش تعداد سرگروه های سینمایی عنوان کرد: امسال تعداد سرگروه ها به دلیل تعداد زیاد فیلم ها افزایش پیدا کرد که من رضایتی از این موضوع نداشتم چراکه خیلی از سینماها نمی توانند در حد سرگروه باشند. مگر ما در حال حاضر چند سینما با تعداد بالای سالن داریم که بتوانند از این فیلم ها استفاده کنند؟ وقتی تعداد فیلم ها زیاد است هم صاحبان آثار و هم سینماداران نمی توانند از این فرصت استفاده کنند بنابراین به گونه ای یک معادله ۲ طرفه در جریان است برای مثال وقتی هفت فیلم به نمایش گذاشته می شود و یک سینما تنها چهار سالن در اختیار دارد از اکران سه فیلم از هفت فیلم باز می ماند و به تبع آن سه فیلم هم امکان اکران در آن سینما را پیدا نمی‌کنند.

مدیر سینما ماندانا توضیح داد: البته مصوبه ای داریم که بر اساس آن می توانیم فیلم ها را به صورت چرخشی به نمایش بگذاریم اما نمایش فیلم ها به صورت چرخشی هم شرایط خاصی دارد و خیلی به نفع نیست به این صورت که بر اساس این قانون مجبور می شویم سالن های یک فیلم پر فروش را در اختیار دیگر فیلم ها قرار دهیم و این امر روی فروش سینما تاثیر می‌گذارد.

قاصد اشرفی در پایان با اشاره به نظام نامه جدید اکران بیان کرد: طبق جلسه ای که با محمدرضا فرجی مدیرکل سینمای حرفه ای داشتیم، او بیان کرد که این نظام نامه ۲۲ اسفندماه به صنوف ابلاغ می‌شود.

ارسال یک پاسخ