بازدید از دست‌نوشته نایاب آخرین رمان «جین آستین»

«کمبریج نیوز» اعلام کرد: هواداران رمان‌های «جین آستین» ـ نویسنده رمان‌هایی چون «غرور و تعصب» و «اِما» ـ می‌توانند دست‌نوشته «سندیتون» آخرین رمان ناتمام او را در کتابخانه کالج «کینگز» دانشگاه کمبریج ببینند.

این نمایشگاه یک‌روزه به مناسبت دویستمین سالگرد درگذشت «آستین» برگزار می‌شود و طی آن عموم بازدیدکنندگان می‌توانند نسخه‌های نایاب اولین دست‌نوشته‌های تمام رمان‌های این نویسنده زن را تماشا کنند. در این نمایشگاه همچینن نامه‌ای که «آستین» به همراه دست‌نوشته آخرین اثرش برای ناشر فرستاده، کتابی از کتابخانه شخص‌اش و اولین ترجمه رمان‌های او در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

«آستین» پیش از مرگ روی رمان «برادران» کار می‌کرد که بعدها با عنوان «سندیتون» منتشر شد. «سندیتون» نام شهری ساحلی است که در داستان به آن اشاره می‌شود. سه دفتری که این نویسنده آخرین رمانش را در آن نوشته، از گنج‌های ارزشمند کالج «کینگز» محسوب می‌شود و دوست‌داران ادبیات تنها یک روز برای دیدن آن‌ وقت دارند.

«جین آستین» نویسنده‌ انگلیسی است که روز شانزدهم دسامبر سال ۱۷۷۵ به ‌دنیا آمد. آثار او ادبیات غرب را بسیار مورد تأثیر قرار داده ‌است. شناخت «آستین» از زندگی زنان و مهارتش در گوشه و کنایه‌ها، او را به یکی از مشهورترین رمان‌نویسان عصر خودش تبدیل کرد. او از سال ۱۸۱۱ تا ۱۸۱۶، با نگارش چهار رمان ‌«عقل و احساس»، «غرور و تعصب»، ‌«منسفیلد پارک» و «اما» اعتبار یک نویسنده‌ شناخته‌شده را به ‌دست آورد.

«جین آستین» که هیچ‌گاه ازدواج نکرد، دو رمان دیگر به نام‌های «کلیسای نورث‌انگر» و «ترغیب» نیز نوشت که هر دو در سال ۱۸۱۸ پس از مرگش به چاپ رسیدند. او کار نگارش اثری دیگر با عنوان «سندیشن» را نیز آغاز کرد،‌ اما عمرش به اتمام آن کفاف نداد.

کتاب‌های او در زمان زندگی‌اش شهرت مختصری نصیبش کرد، ‌اما با انتشار »خاطرات جین آستین»، ‌کتاب خواهرزاده‌ «جین» درباره‌ او در سال ۱۸۶۹، این نویسنده‌ بزرگ به مخاطبان بیشتری معرفی شد و تا دهه‌ ۱۹۴۰ در جوامع دانشگاهی و ادبی به ‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین رمان‌نویسان کشورش شناخته شد.

«جین آستین» چند سالی از عمر خود را در شهر «باث» سپری کرد، به ‌همین دلیل این شهر به ‌عنوان محل اقامت او مشهور است. موسسه‌ای به نام «مرکز جین آستین» در مرکز شهر باث موجود است که هر سال جشنواره‌ای به نام او در این شهر برگزار می‌کند. تاکنون اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی متعددی از رمان‌های این نویسنده کلاسیک ساخته شده است.

ارسال یک پاسخ