حکم شرعی تزریق آمپول و سرُم در ماه رمضان چیست؟

به گزارش جام نیوز؛ از سؤالات متداول روزه‌داران ماه مبارک رمضان مسائل مربوط به خوردن و آشامیدن در این ماه است که در ادامه می‌خوانید.

 

نظر مراجع محترم تقلید در این موضوع با هم متفاوت است. شما باید مرجع تقلید خودتان را مشخص کنید تا جواب دقیق تری ارائه شود. در هر حال  نظر مراجع محترم را در ذیل بخوانید:

 

حضرات آیات : امام خمینی(ره)، بهجت(ره) و خامنه‏ اى: اگر آمپول جنبه غذایى و تقویتى دارد، بنابر احتیاط واجب، باید از تزریق آن خوددارى کرد ولى اگر جنبه دوایى دارد و یا عضو را بی‌حس مى کند، تزریق آن اشکال ندارد.

 

فاضل لنکرانی(ره): اگر آمپول جنبه غذایى و تقویتى داشته باشد، باید از تزریق آن خوددارى کرد ولى اگر جنبه دوایى دارد و یا عضو را بى حس می‏کند، تزریق آن اشکال ندارد.

 

مکارم شیرازی: اگر آمپول جنبه غذایى و تقویتى یا دوایى دارد، بنابر احتیاط واجب باید از تزریق آن خوددارى کرد ولى اگر عضو را بى حس میکند، تزریق آن اشکال ندارد.

 

تبریزى، سیستانى، صافى، نورى و وحید: تزریق آمپول روزه را باطل نمیکند خواه جنبه غذایى و تقویتى داشته باشد، یا جنبه دوایى و مانند آن.«۱»

 

«۱» توضیح المسائل مراجع،ج۱، ص ۸۹۲، م ۱۵۷۶؛آیت الله خامنه ای، اجوبه الاستفتاءات،سؤال ۷۶۷،آیت الله وحید خراسانی،توضیح المسائل، م ۴۸۵۱.

منبع : جام نیوز


http://www.iranieslamikhabar.ir/?p=33813

ارسال یک پاسخ