«خیامی» افتتاح می‌شود

هفت نیوز: جمعه ۲۸ اردیبهشت نمایشگاه «خیامی» در گالری هپتا افتتاح خواهد شد که این نمایشگاه درباره جهان خیام از دید هنرمندان معاصر است.

خیام شاعر، فیلسوف، ریاضی‌دان و منجم بزرگ از شناخته شده‌ترین دانشمندان و شاعران ایرانی در جهان است. ۲۸ اردیبهشت سالروز تولد و روز بزرگداشت او است و این نمایشگاه نیز در یادبود و گرامیداشت جهانی که او آن را ترسیم کرده و به باور هنرمندان این نمایشگاه، ما همچنان در آن زندگی می‌کنیم، برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه یاسمن تمیزکار، شقایق رئوفی، فاخته شمسیان، محمد شیروانی، داوود طیموج، محمد علیزاده، صادق فرهادیان، سارا قدس، نجمه کزازی، مهسا محمدی، امین معظمی، قادر منصوری، امیر نصیری و صدرا وجدانی شرکت دارند و آثار هنری متفاوتی را در قالب حجم، نقاشی، اینستالیشن و ویدیوآرت در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته اند.

مریم راستی، مدیر گالری هپتا است که این نمایشگاه به انتخاب او برگزار می‌شود.

او درباره «خیامی» چنین می‌گوید: «درک متفاوت خیام از متافیزیک نسبت به سایر فیلسوفان و شعرای ما، درکی است که با ادراک امروزی ما شباهت بیشتری دارد و او را از دیگران بسیار متمایز می‌کند. از میان تمامی ویژگی‌های جهان خیام، چهار ویژگی سرخوشی (یا دم غنیمت شمردن)، حیرت، ملال و نیست‌انگاری، مواردی اند که این نمایشگاه براساس آنها گردآوری شده است. علاوه بر این مساله «تکرار» که در جهان خیام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ویژگی مهمی است که در چیدمان و گردآوری آثار برای ما مهم بوده است.»

مریم راستی که پیشتر نمایشگاه «اول اردیبهشت ماه جلالی» را درباره «سعدی» برگزار کرده است، می‌افزاید: «در دوره‌هایی از تاریخ تجسمی ما، ادبیات ظهور و بروزی روشن‌تر و برتر نسبت به هنرهای تجسمی داشته‌ است به گونه‌ای که به نظر می آید هنرهای تجسمی در خدمت ادبیات بوده اند تا اینکه بخواهند به‌ سان بخشی از شناخت انسانی ما مستقل در نظر گرفته شوند. این مساله تردیدهایی را نسبت به همراهی ادبیات (یا هر رشته دیگری) با هنرهای تجسمی داشته است. در عین‌ حال نمی‌توان از نقش زبان در گسترش مفهوم‌ها، ایده‌سازی و درک زیبا حسی هنر چشم‌پوشی کرد. از دیگر سو در تعبیری ویتگنشتاینی قلمرو جهان ما با قلمرو زبانی ما یکی است بنابراین مفاهیم زبانی نیز نیازمند گسترش خود از طریق قلمرویی چون هنرهای تجسمی اند بدون آنکه بخواهیم یک قلمرو را به قلمروی دیگر تحویل بریم.»

«خیامی» از ۲۸ اردیبهشت تا ۹ خرداد در گالری هپتا برابر دید بازدیدکنندگان است و روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱ تا ۲۰ و پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود. گالری هپتا در خیابان کریمخان، خیابان ایرانشهر، روبروی پارک هنرمندان، بن‌بست نیکوشهر، شماره‌ سه واقع شده است.

ارسال یک پاسخ