دروازه تیم ملی سورپرایزی دارد؟

به گزارش ایران اسلامی، کی روش در سال  2011 در شرایطی هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفت که پیش از ورود این مربی و در آخرین تورنمنت که تیم ملی در رقابت های جام ملت های آسیا قطر شرکت کرده بود، مهدی رحمتی، ابراهیم میرزاپور، علیرضا حقیقی و شهاب گردان در فهرست بازیکنان دعوت شده به تیم ملی قرار داشتند، اما با حضور کی روش تغییرات زیادی در این پست ایجاد شد.

 

مصاحبه عجیب رحمتی و پایان حضور در تیم ملی
کی روش در روزهای ابتدایی حضور در تیم ملی از مهدی رحمتی به عنوان گلر اصلی خود استفاده می کرد ولی دعوت دانیال داوری که در فوتبال آلمان به میدان می رفت و توسط کی روش همزمان با ورود چند بازیکن دوملیتی دیگر، زنگ خطری بود برای مهدی رحمتی که کی روش نیز انتقاداتی به عملکرد او داشت و در نهایت پس از دیدار برگشت تیم ملی مقابل ازبکستان که با شکست ایران همراه شد، رحمتی در مصاحبه ای از حضور در تیم ملی انصراف داد؛ مصاحبه ای که آخرین صحبت های او در قامت دروازه بان تیم ملی شد و پس از این خداحافظی عجیب، کی روش دیگر به هیچ وجه راضی به بازگرداندن او به تیم ملی نشد.

 

درخشش غیرمنتظره رحمان احمدی در مسیر جام جهانی ۲۰۱۴
پس از خروج رحمتی بسیاری از گمانه زنی ها حول حضور داوری در چارچوب دروازه می چرخید، اما سرمربی پرتغالی تیم ملی در سه دیدار برابر قطر، لبنان و کره جنوبی از رحمان احمدی گلر وقت سپاهان استفاده کرد و به خصوص در آخرین دیدار برابر کره جنوبی که با صعود تاریخی ایران هم همراه شد، ستاره زمین بود.

 

حقیقی انتخاب غیرقابل پیش بینی کی روش در برزیل
کی روش در جام جهانی ۲۰۱۴ علیرضا حقیقی، رحمان احمدی و دانیال داوری را در اختیار داشت و در شرایطی که بسیاری گمان می کردند، داوری گلر اصلی ایران باشد، به یکباره حقیقی که به تازگی پرسپولیس را ترک کرده بود، به عنوان نفر اول جلوتر از سایر ملی پوشان در برزیل و مقابل سه تیم نیجریه، آرژانتین و بوسنی به میدان رفت.

 

استرالیا و پایان ترکتازی حقیقی 
حقیقی در جام جهانی نمایش های بسیار خوبی داشت و به همین واسطه نفر اول کی روش در جام ملت های ۲۰۱۵ استرالیا هم شد؛ البته در کنار او بیرانوند و فروزان نیز به لیست اضافه شدند تا جای احمدی و داوری را در جام جهانی بگیرند. اما نمایش حقیقی در دیدار برابر عراق به خصوص در ضربات پنالتی آینده این گلر جوان و خوش استیل را تهدید کرد و بعد از دو بازی مقابل عمان و ژاپن علیرضا بیرانوند بعد از چند نیمکت نشینی در دوره های بعدی سرانجام جانشین حقیقی  شد .

 

آغاز مسیر برای جام جهانی ۲۰۱۸ 
مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ که شروع شد، گلر های مختلفی نظیر محسن فروزان، سوشا مکانی، علیرضا بیرانوند، رشید مظاهری و محمدرضا اخباری به تیم ملی دعوت می شدند؛ در همین حین و به دلیل عدم اطمینان به گلرهای جدید، از سوی جامعه رسانه ای و هواداران نیز فشار زیادی روی کی روش برای دعوت از مهدی رحمتی وجود داشت، اما در نهایت کی روش با رو کردن یکی از عجیب ترین کارهای خود در دوران حضورش در تیم ملی، هر چهار دروازه بان خود در دور اول مقدماتی جام جهانی را با هم به کنفرانس خبری برد تا نشان دهد به آنها اعتقاد بسیار زیادی دارد؛ کی روش با این کار علاوه بر دادن اعتماد به نفس به چهار سنگربان خود یعنی رشید مظاهری، علیرضا بیرانوند، محمدرضا اخباری و علیرضا حقیقی در آن مقطع (اولین مرحله مقدماتی جام جهانی آسیا)، پیامی به منتقدان خود داد که مهدی رحمتی در دوران حضور او دیگر به تیم ملی دعوت نخواهد شد؛ در همین دوران بود که بیرانوند رفته رفته جای خود را به عنوان گلر اصلی تیم پیدا کرد.

 

علیرضا بیرانوند گلر اول تیم ملی می شود 
علیرضا بیرانوند پیش از حضور در پرسپولیس در تیم نفت نیز به تیم ملی دعوت می شد، اما هنوز به چهره ای ثابت برای تیم ملی تبدیل نشده بود. در مرحله اول مقدماتی جام جهانی بیرانوند از سایر گلرها بیشتر به میدان رفت ولی حضور در پرسپولیس به او کمک کرد تا این دروازه بان در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی در هر ۱۰ مسابقه به صورت فیکس وارد زمین شود و آمار ۹ کلین شیت در ۱۰ بازی را  از خود به یادگار بگذارد و تنها در مقابل سوریه ۲ بار گل خورد. همین نمایش ها و کسب دو عنوان قهرمانی پیاپی با پرسپولیس سبب شده تا بیرانوند بیشترین شانس حضور در ترکیب اصلی تیم ملی را بیرانوند داشته باشد.با اینحال جام جهانی میدان دیگری است … بخصوص که کی روش نشان داده اهل غافلگیر کردن است.

 

در انتظار حقیقیِ کی روش در جام جهانی روسیه!
کی روش در فهرست نهایی تیم ملی نام علیرضا بیرانوند و رشید مظاهری را قرار داده، اما یک نام غریبه و البته یک رقیب جدی نیز به این لیست اضافه شده  است. کی روش در مسیر جام جهانی گلرهایی نظیر لک و حسینی را هم زیر نظر داشت ولی در نهایت ترجیح داد، امیرعابدزاده را با خود به جام جهانی ببرد و همین تصمیم، اینکه بیرانوند در جام جهانی هم فیکس باشد را با ابهام مواجه کرده است. عابدزاده با پشتوانه روزهای خوب در ماریتیمو که با کسب رتبه هفتمی لیگ پرتغال برای او خاتمه یافته، به ترکیب نهایی تیم ملی رسیده ولی در سوی دیگر نیز دو گلر آماده این روزهای فوتبال ایران از تیم های اول و دوم جدول رده بندی می آیند که نمایش بسیار خوبی داشته اند، اما بیرانوند با دریافت ۱۵ گل در ۳۰ مسابقه و ثبت ۵ کلین شیت در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شرایط بسیار بهتری دارد و نسبت به مظاهری  از شانس بیشتری برخوردار است.
 با تمام این تفاسیر کی روش ممکن است مانند جام جهانی برزیل در جام جهانی روسیه نیز به تغییرات پیاپی خود در این پست مهم ادامه دهد و اینبار عابدزاده ۲۵ ساله، نقش حقیقی ۲۶ ساله در جام جهانی برزیل را بازی کند و البته شاید هم رشید مظاهری شگفتی دروازه تیم ملی باشد .یادمان باشد با توجه به خاطرات ۲۰۱۴ در این پست هیچ قطعیتی وجود ندارد!

 

منبع : ورزش سه


http://www.iranieslamikhabar.ir/?p=32874

ارسال یک پاسخ