راه‌اندازی سایت دایره‌المعارف فیلم‌های ایرانی

به گزارش «ایسنا»، ایرج تقی‌پور مجری پروژه راه‌اندازی دایره‌المعارف سینمایی سی سینما گفت: در فقدان منابع رسمی و قابل اعتماد به زبان انگلیسی برای علاقه‌مندان سینمای ایران، یکی از این کارهای زیربنایی ایجاد یک دایره‌المعارف برای فیلم‌های ایرانی به زبان انگلیسی است. تا کنون چنین مرجعی به زبان انگلیسی وجود نداشته و حتی دایره‌المعارف‌هایی که به زبان فارسی وجود داشتند هم به دلایل مختلف چندان کامل و جدی نبودند. بیشتر این سایت‌ها خصوصی و با هزینه شخصی بوده‌اند و تا به حال نتوانسته‌اند به عنوان یک پایگاه اطلاع‌رسانی کامل فعالیت کنند.

تقی‌پور افزود: برای راه‌اندازی این سایت از ۷ ماه پیش فعالیت تیم ما آغاز شده و اطلاعات بیشتر فیلم‌های سینمایی از آغاز سینمای ایران تاکنون را جمع‌آوری کردیم که تا به حال اطلاعات حدود چهار هزار فیلم بلند را که تقریبا شامل کل تولیدات سینمای کشور از آغاز تاکنون می‌شود، به همراه اطلاعات شش هزار و ۵۰۰ فیلم کوتاه جمع‌آوری شده و روی سایت قرار گرفته است.

مدیر سایت سی‌سینما اظهار کرد: یک تیم ۷۰ نفره برای راه‌اندازی این سایت فعالیت داشتند و از هر فیلمی ۱۷ عنوان اطلاعات در مرحله اول جمع‌آوری شده و روی سایت قرار گرفته است، البته برای رسیدن به این اطلاعات جمال امید کمک زیادی به ما کرد و مجموعه‌ کتاب‌های سینمای ایران تالیف خودش را سخاوتمندانه در اختیار ما قرار داد. مبنای اصلی اطلاعات ما تا سال ۱۳۸۷ کتاب سینمای جمال امید است و از سال ۸۸ به بعد اطلاعات را توسط همکاران خودمان جمع آوری کردیم.

در این مرحله، فاز اول این بانک اطلاعاتی راه‌اندازی خواهد شد. بیوگرافی‌ها لاجرم باید بعد از این مرحله تکمیل می‌شد؛ بنابراین این بخش و بخش حضور فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های خارجی و جایزه‌هایی را که فیلم‌های ایرانی دریافت کرده‌اند، به فاز دوم این پروژه موکول کردیم. بهره‌برداری آزمایشی این پروژه ان‌شاءالله در هفته آتی آغاز خواهد شد و فعالیت رسمی آن طی مراسمی در جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور نمایندگان خبری جهانی خواهد بود.

ارسال یک پاسخ