سه گروه موسیقی نواحی خراسان در تالار رودکی می‌نوازند

موسیقی ما- کنسرت «شب های موسیقی خراسان» با حضور سه گروه موسیقی نواحی خراسان در روزهای پایانی اردیبهشت ماه در تالار رودکی تهران اجرا می شود. در این اجرا، گروه‌های «صبا»، «سیمرغ» و «ژنده پیل» در روزهای ۲۷، ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه به اجرای آثاری برگرفته از موسیقی مقامی خراسان می پردازند.

این ویژه برنامه با همکاری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. «شب های موسیقی خراسان» تلاش دارد به سهم خود گوشه ای از فعالیت استادان و هنرمندان پرانگیزه موسیقی اقوام ایران را به مخاطبان ارایه دهد.

موسیقی خراسان با سابقه تاریخی طولانی و برخورداری از قابلیت‌های خاص موسیقایی، نقش بسزایی در تکامل موسیقی شهری و دستگاهی ایران بر جای گذاشته که بسیار قابل توجه‌است. این موسیقی در کنار آداب و رسوم نگاه آیینی، بیشترین تأثیر خود را از اقلیم جغرافیایی این سرزمین گرفته‌است که این مهم موجب شده موسیقی این منطقه به دو بخش عمده کوهپایه و جلگه‌ای تقسیم شود. چندفرهنگی بودن این منطقه از ویژگی‌های منحصر بفرد این سرزمین است که موجب شده موسیقی نواحی شمال خراسان از نشانه‌های ویژه این فرهنگ‌ها بهره‌مند شود که از این بین می‌توان به تأثیرات موسیقایی اقوام مهاجر ترک و کرد در موسیقی شمال خراسان اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ