فیلم‌هایی که با اقتباس از رمان‌های مشهور و پرفروش ساخته شده‌اند

بدون شک ادبیات دین بزرگی بر گردن سینما دارد. بسیاری از مهم‌ترین آثار سینمای جهان از همان سال‌های ابتدایی با اقتباس از رمان‌ها، نمایشنامه‌ها، زندگینامه‌ها، کامیک‌بوک‌ها و کتاب‌های دنباله‌دار ساخته شده‌اند. اغراق نیست اگر بگوییم بدون ادبیات فهرست فیلم‌های بزرگ و مهم تاریخ سینما بسیار کوچک‌تر از حال حاضر می‌شد و میزان تخیل موجود در دنیای سینما بسیار کمتر. البته طبیعتا وضعیت نویسنده‌هایی که از آثارشان برای ساخت فیلم‌های سینمایی استفاده شده متفاوت است. برخی نویسندگان هستند که سینمایی‌ها منتظر انتشار اثر بعدی آنها نشسته‌اند تا بتوانند به سرعت امتیازش را بخرند و فیلمش را بسازند. در این زمینه و در چند دهه اخیر از استیفن کینگ و جان گریشام و حتی جی.کی.رولینگ می‌توان به‌عنوان نمونه‌های بیشتر شناخته شده نام برد.

از طرف دیگر برخی نویسنده‌ها نیز با وجود اینکه سال‌هاست از دنیا رفته‌اند، اما کتاب‌هایی که نوشته‌اند یا شخصیت‌هایی که خلق کرده‌اند، همچنان جذاب و پرمخاطب است و می‌توان بارها آنها را تبدیل به فیلم کرد. دایره این نویسنده‌ها بسیار بزرگ‌تر و گسترده است، از ویلیام شکسپیر و چارلز دیکنز و جین آستین می‌توان شروع کرد و تا ژول ورن و فیلیپ کی دیک و آگاتا کریستی ادامه داد. در این بین نویسندگانی هم بوده‌اند و هستند که تنها مهم‌ترین کتابی که نوشته‌اند تبدیل به فیلم شده یا می‌شود. فیلم‌های اقتباسی همیشه بوده‌اند و احتمالا تا زمانی که سینما نفس بکشد هم خواهند بود. این بودن هم همیشه با موفقیت‌های فراوان همراه بوده ‌است. همین سال گذشته بیشترین جوایز معتبر دنیای سینما را فیلم‌هایی به‌دست آوردند که برمبنای آثار مهم ادبیات در سراسر دنیا ساخته شده بودند. در این مطلب به معرفی چند اقتباس موفق در سال‌های اخیر رفته‌ایم، فیلم‌هایی که بر مبنای رمان‌های مهم یا پرفروشِ نوشته شده در یکی، دو دهه اخیر ساخته شده‌اند و اتفاقا آثار موفقی هم از کار درآمدند.

دوره‌گرد، خیاط، سرباز، جاسوس

Tinker, Tailor, Soldier, Spy

http://naghdefarsi.comhttp://www.artsportal.ir/wp-content/plugins/feedp/cache/f4b4f_1263159_922.jpg

ژان لوکاره یکی از مهم‌ترین نویسندگان رمان‌های جاسوسی در دنیاست. این نویسنده سرشناس انگلیسی که زمانی خودش نیز در سرویس اطلاعاتی انگلستان مشغول به‌کار بوده از مخالفان سرسخت شخصیت «جیمز باند» است و او را جاسوسی تخیلی می‌داند که هیچ ربطی با دنیای واقعی جاسوسی ندارد. شاید به همین دلیل هم بود که لوکاره به این فکر افتاد خودش دست به قلم ببرد و خب! نتیجه تصمیمش، چاپ یک سری از بهترین کتاب‌های جاسوسی دنیا شده که برخلاف نمونه‌های مشابه شخصیت‌های اصلی آن، چندان علاقه‌ای به استفاده از اسلحه ندارند و همه‌‌چیز به هوش آنهابازمی‌گردد. از آثار لوکاره فیلم‌ها و سریال‌های متعددی در چهار دهه گذشته ساخته شده که مینی سریال «مدیر شب» و سه فیلم «خیاط پاناما»، «تحت تعقیب‌ترین مرد» و «دوره‌گرد، خیاط، سرباز، جاسوس» از بهترین اقتباس‌ها هستند و این آخری از همه‌شان بهتر.

«دوره‌گرد، خیاط، سرباز، جاسوس» را توماس آلفردسون در سال ۲۰۱۱ کارگردانی کرده و بازیگران سرشناسی چون گری اولدمن، کالین فرث، تام هاردی، جان هارت و بندیکت کامبربچ در آن بازی می‌کنند. داستان فیلم به سال ۱۹۷۳ و اوج جنگ سرد برمی‌گردد. کشورهای صاحب قدرت دنیا به ‌شدت سرویس‌های اطلاعاتی خود را فعال کرده‌اند تا با جمع‌آوری اطلاعات از نقاط مختلف دنیا نگذارند کشوری دوباره دست از پا خطا کند و خطر بروز جنگی جدید را به حداقل برسانند. در یکی از ماموریت‌های سازمان سرویس جاسوسی انگلستان مأمور آنها در مجارستان به دلایل نامعلومی ماموریتش با شکست مواجه می‌شود و این موضوع رسوایی بدی برای انگلیسی‌ها به ارمغان می‌آورد.

این سازمان برای فهمیدن دلیل لو رفتن این ماموریت دست به دامان یکی از مأموران بازنشسته خود به نام جورج اسمایلی (گری اولدمن) می‌شوند. او متوجه می‌شود جاسوسی روسی در رده‌های بالای سازمان اطلاعات انگلستان فعالیت می‌کند به همین دلیل با یک تیم جمع وجور کار به دام انداختن او را آغاز می‌کند، اما پرونده به آن سادگی مدنظر اسمایلی نیست.

به‌دلیل اینکه شخصیت‌های آثار لوکاره عموما آدم‌های آرام و باهوشی هستند که چندان علاقه‌ای به کارهای مخاطره‌آمیز و اکشن ندارند و همه‌‌ چیزشان را با نقشه‌های پیچیده جلو می‌برند، داستان‌هایی که او روایتی می‌کند کند و با طمانینه‌اند، این ویژگی رمان به فیلم هم سرایت کرده و ریتم فیلم بسیار آرام است. طبیعتا اگر از آن دسته مخاطبانی هستید که به موش و گربه بازی‌های سبک جاسوسی علاقه‌مندید این فیلم انتخاب بسیار خوبی برای دیدن است. گری اولدمن برای بازی درخشانش نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد شد و فیلم هم جایزه بهترین فیلم انگلیسی جوایز «بفتا» را به‌دست آورد.

به‌ شدت بلند و بسیار نزدیک

Extremely Loud Incredibly Close

http://naghdefarsi.comhttp://www.artsportal.ir/wp-content/plugins/feedp/cache/fb153_1263160_146.jpg

استیفن دالدری با کارگردانی فیلم‌هایی چون «بیلی الیوت»، «ساعت‌ها» و «کتابخوان» حسابی مورد توجه علاقه‌مندان جدی سینما است. او در سال ۲۰۱۱ به سراغ ساخت فیلمی سینمایی برمبنای کتاب تحسین شده «به‌شدت بلند و بسیارنزدیک» نوشته جاناتان سافران فوئر رفت. فوئر چهار سال پس از اتفاق تاریخی حمله به برج‌های تجارت جهانی در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ رمانش را نوشته ‌است. داستان رمان او تأثیرات این حادثه برزندگی پسر بچه‌ای ۹ ساله است.

این داستان در فیلم دالدری هم به همان شکلی است که در رمان تعریف شده و اقتباسی بسیار وفادارانه و ظریف است. اسکار شل پسر ۹ ساله‌ای است که پدرش را در حملات ۱۱سپتامبر از دست می‌دهد. او که رابطه بسیار نزدیکی با پدرش داشته نمی‌تواند از دست دادن او را باور کند و وارد بحرانی می‌شود که در نهایت او را وارد سفری مکاشفه‌وار برای شناختن بخش‌های ناشناخته‌ای از پدرش می‌کند. او در طول راه و برای پیدا کردن صاحب یک کلید که از پدرش به یادگار مانده با آدم‌های مختلفی در نیویورک روبه‌رو می‌شود و تجربه‌های تازه‌ای به‌دست می‌آورد. ظاهرا همه ‌‌چیز آماده است که با یک اثر افسرده‌ کننده و اندوهگین مواجه شویم.

فیلمی که دالدری با فیلمنامه اقتباسی اریک روث ساخته در عین تلخ بودن داستان، لحظات دلنشین زیادی دارد که فضای فیلم را تلطیف کرده است. زاویه نگاه فیلم برخلاف بیشتر فیلم‌هایی که با این محوریت ساخته شده‌اند تا حد زیادی فارغ از خشونت و ترس است و بیشتر راوی مسیری است که در آن یک کودک ۹ ساله به سمت بلوغ می‌رود. توماس هورن بازیگر نوجوانی که در این فیلم برای نخستین بار جلوی دوربین رفته بازی بسیار خوبی از خودش به نمایش گذاشته است. تام هنکس، ماکس فون سیدو، ساندرا بولاک، وایولا دیویس و جان گودمن هم دیگر بازیگران این فیلم هستند. این فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم شد و فون سیدو هم نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد.

بروکلین

Brooklyn

http://naghdefarsi.comhttp://www.artsportal.ir/wp-content/plugins/feedp/cache/15786_1263155_444.jpg

کولم توبین یکی از نویسندگان سرشناس ایرلند در یکی، دو دهه اخیر است که آثارش حداقل در ایرلند با استقبال زیادی مواجه بوده و جوایز ادبی فراوانی هم به‌دست آورده است. رمان «بروکلین» که توبین در سال ۲۰۰۹ نوشته یکی از بهترین آثار اوست. هموطنش جان کراولی در سال ۲۰۱۵ فیلم «بروکلین» را براساس فیلمنامه‌ای که نیک هورنبی آن را با اقتباس از این رمان نوشته جلوی دوربین برده است. فیلمی بسیار خوش‌ساخت و تماشایی که جدا از فیلمنامه بسیار قوی آنکه به خوبی منتقل ‌کننده حس و حال رمان است عناصر متعددی دیگری از جمله بازی شخصیت اصلی، فیلمبرداری، طراحی صحنه و لباس و موسیقی متن ساخته شده باعث جذابیت فراوانش شده است.

بروکلین داستان زن جوانی است به نام الیس لیسی که در دهه ۱۹۵۰ در ایرلند زندگی می‌کند. الیس در ایرلند زندگی خوبی ندارد و با وجود سختکوشی و توانایی زیادش هنوز نتوانسته کاری دائمی برای خودش دست و پا کند. اما بالاخره خواهرش رز همراه با کمک کشیش شهر شرایطی را فراهم می‌کند تا به او آمریکا برود و در آنجا مشغول به‌کار شود. آلیس در آمریکا زندگی متفاوتی را در مقابل خود می‌بیند و روز به ‌روز اوضاعش بهتر می‌شود و حتی ادامه تحصیل می‌دهد،.او علاقه‌ای قلبی به کشورش دارد و ته دلش همچنان دوست دارد به ایرلند برگردد و آنجا زندگی‌اش را سر و سامان دهد تا اینکه یک روز به او خبر می‌دهند خواهرش رز در ایرلند درگذشته ‌است. او که حسابی از این خبر شوکه شده تصمیم می‌گیرد به کشورش بازگردد و در کنار مادرش باشد.

این در حالی است که جوانی ایتالیایی به نام تونی به آلیس علاقه‌مند شده و چون احتمال می‌دهد که او دیگر به آمریکا بازنگردد تصمیم به‌کار عجیبی می‌گیرد که تبعات جالبی برای هر دوی آنها به همراه دارد. بازی درخشان سایروس رونان در نقش آلیس یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت فیلم است. او برای بازی در این فیلم نامزد اسکار و گلدن گلوب شد و فیلم هم در بین ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۵ قرار گرفت.

شهامت واقعی

True Grit

http://naghdefarsi.comhttp://www.artsportal.ir/wp-content/plugins/feedp/cache/96403_1263156_360.jpg

سال ۱۹۶۹ جان وین بازیگر افسانه‌ای فیلم‌های وسترن در فیلمی به نام «شهامت واقعی» بازی کرد و تنها جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را در کارنامه سینمایی‌اش به‌دست آورد. این فیلم به کارگردانی هنری هاتاوی اقتباسی بود از رمانی به همین نام اثر چارلز پورتیس که یک سال قبل آن را نوشته بود. ۴۱ سال بعد دو برادر کار بلد سینمای جهان یعنی جوئل و اتان کوئن تصمیم گرفتند این فیلم را بازسازی کنند؛ خبری که خیلی‌ها را غافلگیر کرد و همه منتظر بودند ببینند نتیجه‌اش چه خواهد شد. نتیجه این شد که فیلم ۲۵۰ میلیون دلار فروخت و با استقبال بسیار خوبی از سوی منتقدان و علاقه‌مندان جدی سینما مواجه شد، آنقدر زیاد که وقتی عوامل این فیلم با وجود نامزدی در ۱۰ رشته از جوایز اسکار دست خالی مراسم را ترک کردند، خیلی‌ها حسابی به اعضای آکادمی و تصمیم‌های‌شان تاختند.

«شهامت واقعی» داستانش در دوره غرب وحشی می‌گذرد. تام چنی پدر متی رز را به قتل می‌رساند و متی می‌خواهد از او و دار و دسته‌اش انتقام بگیرد‌ اما مشکل اینجاست که متی تنها  ۱۴ سال سن دارد. او که می‌داند به تنهایی نمی‌تواند نزدیک دار و دسته چنی شود، تصمیم می‌گیرد به سراغ یکی از بداخلاق‌ترین و البته بهترین کلانترهای منطقه یعنی روستر برود. کلانتر ابتدا قبول نمی‌کند‌ اما اتفاقاتی رخ می‌دهد که او را مجبور می‌کند به کمک متی برود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نسخه بازسازی شده «شهامت واقعی» این است که عموم شخصیت‌ها خصوصا شخصیت کلانتر روستر که جف بریجز نقش آن را بازی می‌کند، شباهتی از نظر جنس بازی با نسخه اصلی ندارند.

ضمن اینکه ساخته برادران کوئن از برخی جهات بسیار وفادارانه‌تر از نسخه اصلی به رمان است و البته شیطنت‌های خاص این دو برادر هم در جای خود و به درستی استفاده شده. «شهامت واقعی» را نه‌تنها می‌توان یکی از بهترین اقتباس‌ها بلکه می‌توان از بهترین وسترن‌های ساخته شده در قرن اخیر دانست. غیراز جف بریجز بازیگران دیگری چون مت دیمون، جاش برولین، هیلی استین فیلد و بری پپر در این فیلم بازی می‌کنند.

دختر از دست رفته

Gone Girl

http://naghdefarsi.comhttp://www.artsportal.ir/wp-content/plugins/feedp/cache/08311_1263158_356.jpg

گیلیان فلین یکی از منتقدان سرشناس حوزه تلویزیون در آمریکا از سال ۲۰۰۶ نوشتن رمان را آغاز کرد و کتاب‌های نسبتا پرفروش و خوبی هم نوشت، اما در سال ۲۰۱۲ با نگارش رمان دلهره آور و جنایی «دختر از دست رفته» غوغایی به پا کرد. این رمان در صدر پرفروش‌ترین کتاب‌های سال قرار گرفت. کتاب آن قدر طرفدار پیدا کرد که تنها دو سال بعد از روی آن فیلم سینمایی موفق و جذابی ساخت که کارگردان آن کسی نبود جز‌ دیوید فینچر.

این کارگردان سرشناس که پیش از این با فیلم‌هایی مثل «هفت» و «باشگاه مشتزنی» نشان داده بود حسابی در زمینه ایجاد تعلیق و دلهره استاد است، این بار هم با تکیه بر داستان جذاب رمان «دختر از دست رفته» فیلمی کم نقص و تماشایی ساخت. البته خود فلین هم با نگارش فیلمنامه، تأثیر مهمی بر جذاب‌تر شدن فیلم گذاشته است. فیلم داستان مردی به نام نیک دان است که همسرش ایمی ناگهان ناپدید می‌شود. این اتفاق خیلی زود مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد و کم کم پای خود نیک هم به ماجرا باز می‌شود. پلیس با کمی تحقیق متوجه می‌شود زندگی نیک و ایمی علاوه بر اینکه از نظر مالی در موقعیت بدی قرار گرفته بوده از لحاظ زناشویی هم در شرایطی بحرانی قرار داشته ‌است. با این وضعیت خود نیک به‌عنوان مظنون اصلی در مظان اتهام قرار می‌گیرد.

نیک خود را بیگناه می‌داند، او از یک طرف باید بیگناهی‌اش را ثابت کند و از طرف دیگر باید بفهمد چه بلایی سر همسرش آمده است. فیلم که پر از لحظات غافلگیرکننده است که به خوبی توانایی میخکوب کردن مخاطب را دارد. بازی‌های بن افلک در نقش نیک و رزماند پایک در نقش ایمی بسیار خوب و باورپذیر است و البته مخاطبانی که نیل پاتریک هریس کمدین سرشناس آمریکایی را می‌شناسند از دیدن بازی او در فیلم غافلگیر خواهند شد. پایک برای بازی در این فیلم نامزد اسکار بهترین بازیگر زن هم شد. فینچر همیشه نشان داده با انتخاب‌های درست در زمینه اقتباس از رمان‌های معروف پلیسی، معمایی، جنایی می‌تواند فیلم‌هایی پرمخاطب و شسته رفته تحویل مخاطب دهد. فروش نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلاری فیلم «دختر از دست رفته» در اکران سال ۲۰۱۴ هم به خوبی تیم نکته را ثابت می‌کند.

دفترچه‌ای با خطوط نقره‌ای

Silver Linings Playbook

http://naghdefarsi.comhttp://www.artsportal.ir/wp-content/plugins/feedp/cache/b4e21_1263157_698.jpg

«دفترچه‌ای با خطوط نقره‌ای» نخستین رمانی است که متیو کوئیک در سال ۲۰۰۸ نوشت و با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد و یکی از آثار پرفروش سال هم لقب گرفت. در سال ۲۰۱۲ دیوید.اُ.راسل براساس این رمان فیلمنامه‌ای می‌نویسد و با ترکیبی از بازیگران جوان و با تجربه همچون جنیفر لارنس، بردلی کوپر، رابرت دنیرو، جکی ویور و کریس تاکر فیلم‌اش را جلوی دوربین می‌برد. داستان با مرخص شدن پت سولیتانو (بردلی کوپر) از بیمارستان روانی آغاز می‌شود. همسر پت هشت ‌ماه پیش به او خیانت می‌کند و این مساله آنقدر برای پت سنگین تمام می‌شود که کارش به بیمارستان روانی می‌کشد. او که دارای اختلال‌های شخصیتی است، تلاش می‌کند پس از رها شدن از بیمارستان به‌گونه‌ای زندگی کند که دوباره سر و کله‌اش به آسایشگاه روانی نیفتد. او در وهله اول تصمیم می‌گیرد رابطه خود را با پدر و مادر پیرش(رابرت دنیرو و جکی ویور) ترمیم کند.

مادری مهربان و پدری سختگیر که پت باید تلاش کند با وجود همه اختلالات شخصیتی‌اش که گاهی باعث انزوا و گوشه‌گیری و گاهی باعث پرخاشگری می‌شود، محبت آنها را به‌خود جلب کند. در این بین پت خیلی اتفاقی با دختری به نام تیفانی(جنیفر لارنس) آشنا می‌شود که از نظر مشکلات روانی دست کمی از خود پت ندارد و اینگونه ماجرای علاقه‌ای بامزه و پر اتفاق بین آنها شکل می‌گیرد. «دفترچه‌ای با خطوط نقره‌ای» لحظات بامزه و احساسی فراوانی دارد و این ویژگی در وهله اول باعث می‌شود مخاطب به راحتی تا آخر داستان همراه شخصیت‌ها باشد‌ اما این ویژگی جز با بازی‌های دقیق و درست که بتواند در عین نشان دادن مشکلات بیماران روانی به ورطه تمسخر نیفتد امکان بروز نداشت و اینجاست که بازی بازیگران فیلم خصوصا مثلث کوپر، لارنس و دنیرو کمک شایانی به کیفیت فیلم کرده است.

هر سه بازیگر نامزد جایزه اسکار شدند ولی تنها لارنس توانست آن را به‌دست آورد. اُ.راسل هم برای کارگردانی و فیلمنامه‌ای که نوشته نامزد جوایز معتبر زیادی شد. از آنجا که «دفترچه‌ای با خطوط نقره‌ای» رمان پرفروشی بود توانست فروش نسبتا خوبی هم داشته باشد و در حالی‌که تنها ۲۰ میلیون دلار هزینه ساخت آن شد به فروشی ۲۴۰ میلیون دلاری دست پیدا کرد.


منبع: مجله همشهری شش و هفت

ارسال یک پاسخ