مجازات زنا چیست؟ (حکم شرعی انواع زنا)

مجازات زنا چیست؟ (حکم شرعی انواع زنا)

به گزارش ایران اسلامی، زنا یکی از گناهان کبیره است که در آیات و روایات زیادی به شدت نهی شده است. در این مقاله به انواع زنا و مجازات هر یک از آن‌ها می‌پردازیم. قبل از این مقاله شما باید بدانید که زنا چیست تا بتوانید درباره مجازات هر یک از انواع زنا دید بازتری داشته باشید.

 

مجازات زنا در قرآن

خداوند در آیه ۲ سوره نور می‌فرماید:

 

«الزَّانِیَهُ وَالزَّانِی فَاجْلِدُوا کُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا مِائَهَ جَلْدَهٍ ۖ وَلَا تَأْخُذْکُمْ بِهِمَا رَأْفَهٌ فِی دِینِ اللَّهِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ ۖ وَلْیَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَهٌ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ»

«هر یک از زن و مرد زناکار را صد تازیانه بزنید؛ و نباید رأفت (و محبت کاذب) نسبت به آن دو شما را از اجرای حکم الهی مانع شود، اگر به خدا و روز جزا ایمان دارید و باید گروهی از مؤمنان مجازاتشان را مشاهده کنند.»

 

در این آیه به سه نکته اشاره شده است:

زدن ۱۰۰ شلاق به زن و مرد زناکار

عدم رأفت در اجرای حکم

حضور جمعی در زمان اجرای حکم

بر اساس این آیه حد زنا برابر با ۱۰۰ شلاق است. اما اگر مرد زناکار همسر داشته باشد و یا زن زناکار شوهر داشته باشد باید سنگسار شود. بنابراین برای زنا بسته به شرایط انجام این گناه مجازات های مختلفی وجود دارد که عبارت‌اند از:

اعدام

سنگسار

۱۰۰ ضربه شلاق

حال با توجه به انواع زنا به مجازات زنا درباره هر کدام می‌پردازیم؛

حکم زنای پیرمرد با پیرزن

اگر پیرمرد و پیرزنی که محصن (متأهل) باشند زنا کنند برای اجرای حد اول صد ضربه شلاق زده می‌شود و بعد از آن سنگسار می‌شوند.

حکم زنا با زن شوهردار

در صورت زنا با زن شوهردار بر اساس نظر اکثر مراجع تقلید آن زن به آن مرد حرام ابدی می‌شود؛ حتی اگر مرد اطلاع نداشته که زن، شوهر دارد.

حکم زنا با زن مطلقه

اگر مردی با زنی زنا کند که طلاق گرفته ولی هنوز عده آن سپری نشده است طبق نظر بسیاری از مراجع تقلید موجب حرمت ابدی آن دو نسبت به هم می‌شود.

حکم زنا با جنازه

در این مورد حد مانند زنا با زن زنده است؛ یعنی در صورت محصن بودن باید سنگسار شود و اگر محصن نباشد علاوه بر حد (۱۰۰ ضربه شلاق) طبق نظر حاکم شرع باید تعزیر شود.

حکم زنای به عنف

اگر زنی به عمل زنا راضی نباشد و مرد با زور و ارعاب و تهدید با او زنا کند به این عمل زنای به عنف می‌گویند و کسی که تجاوز به عنف کرده محکوم به اعدام است.

حکم زنا با محارم

طبق نظر فقها: «اگر کسى با یکى از محرم‌های خود مثل مادر و خواهر که با او نسبت دارند زنا کند، به حکم حاکم شرع باید آن‌ها را بکشند.»

در قانون مجازات اسلامی هم آمده است: «زنای با محارم نسبی به هر شکلی مستوجب اعدام است.»

حکم زنا با زن پدر

رابطه با زن پدر موجب اعدام مرد زناکار می‌شود.

حکم زنا با کافر

اگر مرد مسلمانی با کافر ذمی زنا کند حکم او همان حکم زنا با زن مسلمان است؛ یعنی اگر متأهل باشد زنای محصنه کرده و حکمش اعدام است و اگر مجرد باشد زنای او غیر محصنه به حساب می‌آید و حکم او ۱۰۰ ضربه شلاق است.

حکم زنا برای چندمین بار

اگر فرد زناکار سه بار به دلیل زنا مجازات شده و شلاق خورده است در مرتبه چهارم اعدام می‌شود.

 

دیدن همسر در حال زنا

اگر مردی همسرش را در حال زنا با مرد دیگری ببیند باید به محاکم مراجعه کند اما اگر یقین داشته باشد که آن مرد با علم به زنا اقدام به آن عمل کرده و همسرش و آن مرد را بکشد و بتواند ادعای خودش مبنی بر زنا را ثابت کند قصاص یا دیه ندارد اما اگر نتواند ادعای خودش را ثابت کند قصاص خواهد شد. اگر بتواند زنا را ثابت کند اما علم مرد به زنا را نتواند ثابت کند باید دیه او را پرداخت کند. در هر صورت حکم خیانت زن به شوهر در اسلام مشخص شده است.

آیا زنا قابل گذشت است؟

زنا در هر حالتی حق‌الله است. ضمن این که زنا با زن شوهردار حق‌الناس هم دارد. بنابراین کیفر دنیوی این عمل قابل گذشت نیست و کیفر اخروی آن هم که عذاب جهنم است سر جای خودش باقی خواهد بود.

ارسال یک پاسخ