مرگ «پرویز» در آخرین روزهای زمستان

لوون که بود؟

لوون خانگلدیان هفتوان روز ششم فروردین سال ۱۳۴۵ در خانواده‌ای ارمنی در محله حشمتیه تهران به دنیا آمد. دوران ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه ساهاکیان و متوسطه را در دبیرستان فیروز بهرام درس خواند. سال ۱۳۶۳ در رشته هنرهای نمایشی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۶۹ نمایش اسب نوشته محمد چرمشیر را به عنوان پایان‌نامه خود در رشته بازیگری و کارگردانی به اجرا درآورد. بازی در نقش کوتاهی در فیلم در کوچه‌های عشق ساخته خسرو سینایی از دیگر کارهای او در این دوران است. چنان‌که درباره او نوشته شده گویا لوون وقتی در سال ۱۹۹۱ برای شرکت در یک جشنواره تئاتر در ارمنستان به سر می‌برد پاسپورتش را گم می‌کند و برای مدتی نمی‌تواند به ایران برگردد.

در پی این اتفاق به مسکو می‌رود و فوق لیسانس خود را در رشته کارگردانی تئاتر از آکادمی هنرهای نمایشی روسیه دریافت می‌کند. او در سال ۱۳۷۴ به کانادا مهاجرت کرد و با تاسیس کمپانی تولیدات هنری «لماز» و گروه تئاتری«ریرا» در شهر تورنتو تا به امروز نمایشنامه‌های متعددی را کارگردانی و اجرا کرده که از جمله آنها می‌توان به «آهای کی اونجاست؟» نوشته ویلیام سارویان، «عاشق» نوشته هارولد پینتر، «دارم خواب می‌بینم. نمی‌بینم ؟» نوشته لوئیجی پیراندلو، «مرغ دریایی»‌ نوشته آنتوان چخوف، «شاید رویا» نوشته لوئیجی پیراندلو و «یکشنبه» نوشته هارچ تارونیان اشاره کرد. به عنوان بازیگر نیز علاوه‌بر ایفای نقش در چندین نمایش در برخی از آثار سینمایی همچون «صدای تاریک» ساخته بهروز افخمی نیز حضور داشته است.

لوون در تابستان ۱۳۸۹ پس از ۱۹ سال دوری از وطن به ایران بازگشت. او در ایران نیز به عنوان کارشناس تئاتر همکاری‌هایی را با جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در زمینه داوری و انتخاب نمایشنامه‌های ایرانی و غیرایرانی آغاز کرد و در همین زمان پیشنهاد بازی در فیلم لرزاننده چربی و سپس پرویز را دریافت کرد و دور جدیدی از فعالیت‌های او در ایران آغاز شد. او در دهه ۹۰ حضور فعالی در سینما داشت و با فیلم «پرویز» به کارگردانی مجید برزگر مطرح شد و بازی‌اش در فیلم‌هایی همچون «مردی که اسب شد»، «یک دزدی عاشقانه»، «دراکولا»، «غیر مجاز»، «کوپال» و «هجوم» ادامه یافت و در جشنواره فیلم فجر امسال هم با فیلم «کار کثیف» خسرو معصومی در این رویداد حضور داشت. او سال گذشته نمایش «بازی یالتا» را هم به صحنه برد.

واکنش‌ به درگذشت هفتوان

خسرو معصومی کارگردان ایرانی و صاحب آثاری همچون «باد در علفزار می‌پیچد»، «پر پرواز»، «دلباخته» و… که دو فیلم را با هفتوان کار کرده است در واکنش به خبر درگذشت او گفت لوون هفتوان یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران بود که هیچ حاشیه‌ای نداشت و بسیار دوست‌داشتنی بود. او نقش را خوب درک می‌کرد و من بارها سر صحنه فیلمبرداری آنقدر از بازی او به وجد می‌آمدم که او را می‌بوسیدم و معتقد بودم که در هنگام بازی او نقش را بازی نمی‌کرد، بلکه زندگی می‌کرد.

وی افزود: او علاقه‌ای به اینکه خودش را دائم نشان بدهد نداشت و حتی سر صحنه فیلمبرداری بعد از پایان یک سکانس دوست نداشت بازی خود را در مانیتور ببیند.معصومی با اشاره به اینکه هفتوان به‌رغم بیماری آسم و مشکلاتی که داشت کار را بسیار جدی می‌گرفت، گفت: بعد از تماشای کار کثیف در جشنواره فیلم فجر از نتیجه کار بسیار راضی بود و حتی از من تشکر کرد ولی معتقد بود جشنواره به این فیلم و بازی او توجه نخواهد کرد.وی ادامه داد: وقتی از او پرسیده بودند که آیا امکان دارد سیمرغ جشنواره فیلم فجر را بگیرد یا خیر، گفته بود سیمرغ که سهل است به ما یک شانه تخم‌مرغ هم نمی‌دهند.کارگردان فیلم کارکثیف با انتقاد از رفتار مدیران جشنواره فیلم فجر گفت: لوان هفتوان به جز فیلم کار کثیف در چند فیلم دیگر نیز بسیار خوش درخشید اما متاسفانه این بازی‌ها توسط داوران و مسوولان جشنواره دیده نشد درحالی‌که می‌شد با اهدای یک جایزه نقش مکمل از او حمایت کرد.

وی ادامه داد: داوران جشنواره بیشتر به دنبال افراد نامدار و شناخته‌شده هستند درحالی‌که باید به نوع ایفای نقش توجه کنند و اگر امروز جایزه‌ای به لوون هفتوان داده شده بود؛ می‌شد آن را به‌عنوان افتخار و آبرویی برای جشنواره تلقی کرد.رضا عطاران که فیلم مصادره را در کنار هفتوان بازی کرده است نیز در واکنش به مرگ او، یک جمله کوتاه را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد. کمدین محبوب ایرانی نوشت: « لوون عزیز بی‌اندازه دوست داشتنی هستی، فراموشمان نکن.»آلبرت بیگجانی کارگردان تئاتر که از دوستان قدیمی لوون هفتوان بود هم گفت: او وقتی به ایران برگشت (اواخر دهه ۸۰) در سینما خیلی پرکار بود و در فیلم‌های زیادی بازی کرد و معروف شد با این حال عاشق تئاتر بود و اگر می‌توانست فقط تئاتر کار می‌کرد. لوون از شادترین انسان‌های دنیا بود و از تمام حاشیه‌های سینما دور ماند.وی درباره علت مرگ این بازیگر گفت: سر صحنه فیلمبرداری دچار سکته قلبی شد؛ البته در این اتفاق شاید اضافه وزن و آسم هم دخیل بوده باشد. او با وجود این وضع هر بار هم که درباره رژیم غذایی می‌شنید می‌گفت این نوع زندگی را دوست دارد ولی رفتنش برای ما که انسانی واقعی و نازنین بود، سخت است.

ارسال یک پاسخ