نفس بیابان ؛ میل درونی به خلق هنر زمینی

نفس بیابان ؛ میل درونی به خلق هنر زمینی

” نفس بیابان ” نام پروژه ی هنر زمینی Land Art است که توسط  گروه هنری D.A.ST اجرا و در سال ۱۹۹۵ توسط  دانا استراتو (هنرمند اینستالیشن)، الکساندرا استراتو (طراح صنعتی و معمار)، استلا کُنستانتین‌یدیس (آرشیتکت) پایه گذاری شد. ”این پروژه در میل درونی ما برای کارکردن در بیابان ریشه دارد. در ذهن همگی ما، بیابان مکانی است که انسان بی نهایت را میتواند در آن تجربه کند. بیابان برای ما حکم پس زمینه‌ی ذهنمان را دارد. نقطه عطف این پروژه، روند شکل گیری طبیعی مخروطی شکل شن به عنوان یک ماده ی طبیعی است. ساخت پروژه ی نفس بیابان در مارچ ۱۹۹۷ به پایان رسید. نفس بیابان هنوز وجود داره و فرسایش اون به ابزاری برای اندازه گیری گذر زمان تبدیل شده.
نفس بیابان در گستره ای ۱۰۰,۰۰۰ متر مربعی در غرب “بیابان ساحارا” و مرز “دریای سرخ در ال گونای مصر” شکل گرفته است. سازه ی آن ۸,۰۰۰ متر مکعب شن و ماسه ی قابل حمل را در قالب حجم‌های مخروطی رو به بالا و پایین شامل می‌شود. این مخروط ها به شکل دو حلزون متحدالمرکز رو به بیرون با فاصله ی ۱۸۰ درجه از یکدیگر و با جهتی یکسان قرار گرفته‌اند. در مرکز، حوضچه ای با قطر ۳۰ متر وجود دارد که کاملا با آب پرشده است. قرار گیری این پروژه در فاصله‌ی میان دریا و کوه، جایی که عظمت دریا و صحرا در تقابل با یکدیگر قرار گرفته اند دو منظره ی متفاوت را به وجود آورده: از بالا یک شکل بصری و از روی زمین پیاده رویی مارپیچ که به تجربه ای فیزیکی می‌ماند.”
این مطلب در نسخه نوزدهم ماهنامه هنرهای تجسمی پان آرت منتشر شده است. لینک نسخه نوزدهم

نفس بیابان ؛ میل درونی به خلق هنر در بیابان - پان آرت نفس بیابان ؛ میل درونی به خلق هنر در بیابان - پان آرت نفس بیابان ؛ میل درونی به خلق هنر در بیابان - پان آرت نفس بیابان ؛ میل درونی به خلق هنر در بیابان - پان آرت نفس بیابان ؛ میل درونی به خلق هنر در بیابان - پان آرت نفس بیابان ؛ میل درونی به خلق هنر در بیابان - پان آرت نفس بیابان ؛ میل درونی به خلق هنر در بیابان - پان آرت نفس بیابان ؛ میل درونی به خلق هنر در بیابان - پان آرت

نوشته نفس بیابان ؛ میل درونی به خلق هنر زمینی اولین بار در | پان آرت پدیدار شد.

| پان آرت

نظرات بسته شده است.