همایون نصیری: دارکوب وارد فصل جدیدی شده است

همزمان با آغاز آخرین هفته سال ۹۳، جدیدترین قطعه گروه «دارکوب» به نام «تُرُش رو» منتشر شد. این اثر که پس از مدتها سکوت به مخاطبان ارائه شده پیش زمینه ای برای آلبوم جدید دارکوب است. آلبومی که به گفته «همایون نصیری» مراحل پایانی تولید را سپری می کند و بهار ۹۴ به بازار عرضه می شود. سرپرست این گروه در گفتگو با خبرنگار سایت «موسیقی ما» ضمن اعلام این خبر، از جزئیات فعالیت های آینده سخن گفت. او همچنین دلایل عدم حضور بازیگران سینما در این مجموعه را عنوان کرد:

*کمی درباره قطعه جدید گروه «دارکوب» برای ما توضیح دهید.
این اثر «تُرُش رو» نام دارد که من و «علی زندوکیلی» ملودی این کار را ساخته ایم. شاعر این اثر «داود غلامی» است و تنظیم آن را هم من، «دارا دارایی»، «مسعود همایونی» و «آرین ملکیان» انجام داده ایم. از مجموعه کارهای جدید ما به شمار می رود و این قطعه با حال و هوای عید سازگاری داشت و دیدیم که برای انتشار در این ایام مناسب است.

*یعنی در آلبوم جدیدتان شنونده این اثر خواهیم بود؟
بله.

*از آلبوم جدید چه خبر؟
این مجموعه در مرحله میکس و مسترینگ به سر می برد و ضبط آن به پایان رسیده است. انشاالله آلبوم جدید دارکوب اواخر اردیبهشت ماه منتشر می شود و در حال حاضر پروسه اداری صدور مجوز را طی می کند.

*انتخاب قطعات انجام شده یا امکان تغییر در کارها وجود دارد؟
قطعات آلبوم فیکس شده اند. چهار اثر را علی زندوکیلی می خواند، شنونده دو قطعه بندرعباسی با صدای «رضا کولقانی» خواهیم بود و دو اثر هم بی کلام است.

*عوامل تولید آلبوم چه کسانی هستند؟
از اشعار محلی، سروده های حافظ شیرازی و داود غلامی استفاده کرده ایم. به احتمال زیاد یکی از شاعران هم «روزبه بمانی» باشد. تنظیم ها توسط اعضای دارکوب انجام شده است. آرین ملکیان به عنوان نوازنده کیبورد به جمع ما اضافه شده است و «پویا نیکپور» به دلیل مشغله کنسرت های خود نتوانست که همراه ما باشد. «حسین شریفی»، «احسان نی زن»، «هومن نامداری»، «احسان عبدی پور» و «ابراهیم علوی» به عنوان نوازنده های مهمان با ما همکاری داشتند.

*نوع و سبک تنظیم ها چگونه است؟
سبک تنظیم های این آلبوم، دارکوبی و مدل خودمان است. آن تم ایرانی در کارها حفظ شده و خدا را شکر کم کم داریم امضای خودمان را پیدا می کنیم. از آن خط و فرم اصلی که در ذهن داشتیم خارج نشده ایم ولی دارکوب وارد فصل جدیدی شده است. قطعات با کلام این آلبوم بیشتر است و خودم اثر جدیدمان را دوست دارم. همه اعضای گروه از تک تک قطعات راضی هستند. خودمان که گوش می کنیم خوشحال هستیم و تک تک آثار را دوست داریم. اشتیاق زیادی دارم که این اثر به گوش شنونده ها برسانیم.

*چه شد که تصمیم گرفتید از کارهای با کلام بیشتری استفاده کنید؟ در حالی که کارهای بی کلام دارکوب هم بازخوردهای خوبی داشت.
این هم فصل جدیدی از کارهای دارکوب است و ما خودمان را به یک روش کاری محدود نمی کنیم. نتیجه کارها هم خیلی خوب شده و باز هم خاص است. مدل کارها، صدادهی و نوع تنظیم ها دقیقا مخصوص به خودمان است. به یک سبک و مدل خاص محدود نشده ایم و مهم این است که موسیقی خوب به گوش شنونده برسانید و لذت ببرد. موسیقی بی کلام و با کلام تفکیک پذیر نیستند و این هنر در هر شکلی که ارائه شود زیبا است. به هرحال با کلام می توانید ارتباط بیشتری با مخاطب برقرار کنید و عمومیت بیشتری پیدا می کند و قدرت کار ما را بیشتر کرده است. به همین دلیل فصل جدید دارکوب را آغاز کردیم.

*با توجه به این نکته ای که اشاره کردید مبنی بر عمومیت کلام، می خواهم بدانم آیا نوع ترانه هایی که انتخاب کرده اید صرفا برای مخاطب خاص است؟ یا عامه مردم می توانند با آنها ارتباط برقرار کنند؟
انتخاب اشعار و ملودی ها به گونه ای بود که طرفداران خاص ما و مخاطبان عام می توانند با کارها ارتباط برقرار کنند.

*آن انتخاب عامه پسند بیشتر است یا انتخابی که برای طرفداران خاص خود انجام داده اید؟
بخشی از کلام، محلی است که شامل شعرهای ساده و عاشقانه و روان می شود. همانند شعرهایی که در آلبوم های گذشته داشتیم و برای همه مخاطبان جذابیت داشت. حتی کاری که از حافظ خوانده ایم هم به گونه ای است که عموم مردم دوست خواهند داشت. اصولا ریتم و نبضی که در کارهای ما وجود دارد به شنونده هم منتقل می شود و همین مساله، همراهی او با ما را به دنبال خواهد داشت. قطعا می توانیم ارتباط خوبی با مخاطبان جدید هم داشته باشیم.

*چرا «مهران مدیری» یا «حامد بهداد» در این آلبوم حضور ندارند؟
دلیل خاصی نداشت و به دلیل گرفتاری های آنها بود. هر کدام درگیر ایفای نقش در آثار سینمایی و تلویزیونی بودند و امکان داشت که پس از انتشار این آلبوم، نتوانند در کنسرت ها همراه ما باشند. ما از سال آینده تور کنسرت های دارکوب را آغاز خواهیم کرد.

* فکر می کنم که دارکوب در آلبوم های گذشته تلاش کرد تا طیف گسترده مخاطبان را به سمت خود جذب کند و اکنون که به شهرت دست پیدا کرده دیگر با چهره های سینمایی همکاری نمی کند. با نظر من موافق هستید؟
خیر. ما با آن دوستان هم قطعاتی را ساختیم که از فرم و سبک خودمان دور نبود. شبیه قطعات «حیران»، «مجنون» یا «تربت» را اکنون هم داریم. ما می خواهیم پس از این آلبوم تور کنسرت داشته باشیم و تجربه قبلی نشان داد که این عزیزان نمی توانند در اجراهای زنده ما حضور داشته باشند. زیرا درگیر نقش های سینمایی و تلویزیونی خود هستند و کار ما متوقف می شود. اینگونه نیست که در ادامه با آقای مدیری یا حامد بهداد کار نکنیم. آنها از نزدیکترین دوستان ما هستند و هر کسی که به هر دلیلی نمی تواند با دارکوب همکاری کند، بخشی از این گروه است. این دلیل نمی شود که قطع همکاری کرده باشیم. تمامی کسانی که از اول تا امروز با دارکوب همکاری داشتند و در یک مقطع زمانی به دلیل گرفتاری، جدا شدند به اعتقاد من جزو دارکوب هستند.

*و اینکه تاریخی برای اجراهای زنده شما قطعی شده است؟
پس از انتشار آلبوم از شهر تهران تور کنسرت ها را به شکل منسجم آغاز می کنیم. پرانرژی تر و پراجراتر از سال های قبل حضور خواهیم داشت. جا دارد که از تک تک بچه های گروه تشکر کنم که در طول این سالها مثل کوه پشت یکدیگر حضور داشتند. از دارا دارایی، مسعود همایونی، آرش پژند مقدم، آرین ملکیان، پویا نیکپور، امید حاجیلی و علی زندوکیلی و همه کسانی که به این گروه کمک کرده اند تشکر می کنم. علی هم یک سال است که به ما ملحق شده ولی آنقدر حس و حال نزدیکی با ما دارد که قطعا اتفاقات بهتری را با همدیگر رقم خواهیم زد. ما الان وارد هشتمین سال فعالیت دارکوب شده ایم و این سبک کاری که ارائه موسیقی جدید است بدون عشق و همدلی بچه ها میسر نبود. انگیزه و انرژی ما روز به روز در حال افزایش است و در حال تولید کارهای بسیار خوبی هستیم. مطمئن هستم که آلبوم جدید دارکوب جایگاه خوبی پیدا می کند و امیدوارم که همه دوست داشته باشند.

برگرفته از سایت موسیقی ما

تهران ۱۲۳

نظرات بسته شده است.