گفت‌وگو با «جیمز مک‌آووی» درباره ایفای نقش یک بیمار روانی با ۲۳ کاراکتر مختلف در فیلم «شکاف»

http://naghdefarsi.comhttp://www.artsportal.ir/wp-content/plugins/feedp/cache/a6ce2_wUpX6THcOim8p9R6J5f9aszhqyf640x480.jpg

جیمز مک آووی اسکاتلندی و جوان می‌تواند برای تمامی هنرپیشه‌هایی که مدعی‌اند تنوع کاری بیش از حدی داشته‌اند یک هشدار قوی و یک الگوی کاری باشد زیرا وی با پیشینه بازی در نقش چارلز زاوی‌یر در سه قسمت اخیر «مردان ایکس» در «شکاف» (Split) جدیدترین فیلم‌ ام نایت شیامالان هندی نقش مرد دیوانه‌ای را بازی می‌کند که ۲۳ کاراکتر دارد و صریح‌تر بگوییم براثر ابتلا به بیماری موسوم به «Did» (اختلال هویتی) هر دقیقه به شکلی در می‌آید و به ۲۳ آدم متفاوت تبدیل می‌شود.

وی که کوین نام دارد، براثر همین عارضه روزی سه زن جوان را با نام‌های کیسی (با بازی انیا تیلور جوی)، کلیر (هیلی لوریچاردسون) و مارسیا (جسیکا سولا) می‌رباید و در زیر زمین‌خانه‌اش محبوس می‌سازد. صحنه‌های بعدی فیلم نایت شیامالان که همراه با رجوع به گذشته این کاراکتر است، نشان می‌دهد که از میان وجوه مختلف شخصیتی کوین دو نفرشان که توسط وی دنیس و پاتریشیا نامیده شده‌اند، مسئول و مجری این آدم‌ربایی بوده‌اند. ببینیم خود مک آووی درباره این موجود غریب خطرناک در جدید‌ترین فیلم نایت شیامالان، این استاد فیلم‌های ترسناک پردلهره چه می‌گوید.

آقای مک آووی، این نقش دشوار را واقعاً چطور بازی کردید؟ هر چه باشد در میان این ۲۳ کاراکتر دو سه زن و یک پسر ۹ساله هم قرار دارند!

شروع ماجرا به سال ۲۰۱۵ برمی‌گردد. به گردهمایی Comic-Con در شهر سن‌دیه‌گوی امریکا، رفته بودم و آنجا نایت شیامالان به سراغم آمد و گفت چنان فیلمی را در دست ساخت دارد و مرا برای نقش اصلی آن می‌خواهد. او چند روز بعد از نو تماس گرفت و سناریو را برایم فرستاد تا بخوانم و گفت گیج نشو و تا آخر آن به پیش برو و بعداً نظرت را به من بگو.

http://naghdefarsi.comhttp://www.artsportal.ir/wp-content/plugins/feedp/cache/471bd_rs-split-f0a299c5-db50-4c61-afdd-b7423a8ca912-600x315640x480.jpg

و شما چه گفتید؟

سناریو نظر مرا بسیار گرفت زیرا این آدم (کوین) هر ساعت تغییر وضعیت می‌دهد و تبدیل به موجودی کاملاً متفاوت می‌شود. این یک چالش بزرگ و جذاب و البته سخت برای هر بازیگری است.

عجیب است، زیرا شیامالان عادت ندارد که قبل از شروع تولید فیلم جزئیات کار را حتی به سایر اعضای گروه تولید فیلم بگوید.

بله، ولی او مجبور بود برای جلب رضایت من و رسیدن به نتیجه نهایی در مورد جذب یا عدم جذب من اسرار را بگشاید و کاری کند که من تصویری از کل ماجرا را به‌دست بیاورم، بخصوص که موضوع فیلم بشدت غیر عادی و پیچیده است. من حتی در نظر داشتم که اگر تمام سناریو را در اختیارم نگذارد، جواب مثبت به او ندهم زیرا معلوم نیست اینگونه سوژه‌ها به چه میزان به یک جور سوءتبلیغ برای هنرپیشه‌ها تبدیل می‌شوند.

http://naghdefarsi.comhttp://www.artsportal.ir/wp-content/plugins/feedp/cache/f9f4d_james_mcavoy_split_interview640x480.png

چه چیزها و تمهیداتی را برای ایفای این نقش و بواقع نقش‌های پر تعداد و غیر عادی فراهم آوردید؟

کل کارم و بویژه میزان تحقیقاتم درباره این نقش بسیار بیشتر از هر یک از فیلم‌های قبلی‌ام بود. مشکل اضافی‌ام این بود که وقت نیز برای این مهم کم داشتم زیرا شیامالان دیر با من در این خصوص صحبت کرد. تمامی ۲۳شخصیتی که درون پیکر و روح کوین زندگی می‌کنند، به لحاظ رفتاری و ژنی بسیار با یکدیگر متفاوتند. درست مانند این می‌ماند که با ۲۳ آدم متفاوت و مجزا طرف باشید.

در باره بیماری «Did» که ابتلای کوین به آن موجب بروز این مشکلات و تعدد شخصیت او شده، چقدر مطالعه کردید؟

کتاب‌های زیادی خواندم اما بین دیدگاه‌هایشان تفاوت‌هایی وجود داشت و راه حل‌های یکسانی نداشتند و حتی در اصل و ریشه ماجرا هم از اتفاق نظر بی‌بهره بودند. یک موضوع که در این ارتباط به من بسیار کمک کرد دسترسی پیدا کردن به متن خاطرات و دست نوشته‌های شماری از بیماران مبتلا به این کسالت بود و مطالعه آن دریچه‌های بسیاری را به روی من گشود زیرا خود این افراد در صحبت‌های رو‌در رو با سایرین، یک حالت انفعالی دارند و وجود هر عارضه‌ای را در خود تکذیب می‌کنند.

http://naghdefarsi.comhttp://www.artsportal.ir/wp-content/plugins/feedp/cache/543b6_james-mcavoy-split-the-coldest-city-interview640x480.jpg

تمرینات‌تان چگونه بود؟ آیا در قالب هر ۲۳ کاراکتر فرو می‌رفتید و تصاویر را ضبط و سپس آنها را بررسی می‌کردید؟

کم و بیش این کار را کردم ولی بسیاری از آنها را بدون ضبط برای خودم اجرا و مرور می‌کردم. همین که تمام این آدم‌ها و رفتارها در وجودتان نهادینه شود، برای فرو رفتن در نقش کافی است.

صحنه‌های مشترک‌تان با سه زن در بند که بواقع در زیرزمین خانه‌تان محبوس شده‌اند، چگونه گذشت؟

صحنه‌های سختی بودند زیرا کاراکتر من در زمان صحبت با دکتر فله‌چر (بکی باکلی) خودش را «باری» فرض می‌‌کند و با فکر و زبان باری سخن می‌گوید اما در زمان طرف شدن با این سه زن دائماً تغییر شرایط می‌دهد و هر چند دقیقه یک بار آدم دیگری می‌شود. نیازی نبود که همه آن تکه‌ها و قطعات را جلوی دوربین تمرین و سپس آن را در زمان فیلمبرداری نهایی تکرار وکار را تمام کنم زیرا از قبل یک برداشت و ذهنیت مشخصی در این باره داشتم.

شیامالان حتی از من خواسته بود در دقایق بین برداشت‌ها هم در مقابل این زنان تندی کنم و با آنها برخوردی خشونت‌بار داشته‌باشم تا در چارچوب نقش خود بمانم اما نیازی به این کار ندیدم زیرا آن نقش در ذهنم رژه می‌رفت و آن آدم‌ها دایماً در من زنده بودند.

http://naghdefarsi.comhttp://www.artsportal.ir/wp-content/plugins/feedp/cache/de777_MV5BNzQ2MzI5MDY2OF5BMl5BanBnXkFtZTgwNDE2MDY1OTE._V1_SY1000_CR0015521000_AL_640x480.jpg

عکس‌العمل‌های کاملاً پر هراس آنیا تیلور جوی در قبال برخی کارهای شما و در بعضی صحنه‌ها نشان می‌داد او از قبل نمی‌دانسته در آن صحنه چه روی می‌دهد. آیا به او و سایرین جزئیات را نمی‌گفتید تا واکنش‌شان جلوی دوربین عادی‌تر باشد؟

نه بشدتی که گفتید، آنها از جزئیات کار مطلع بودند و هیچ اتفاق و حرفی به قصد و با برنامه‌ریزی قبلی از آنها پنهان نگه داشته نشده بود. شاید فرو رفتن کامل آنها در نقش و حس خطرات آن سبب شده بود که عکس‌العمل‌هایشان طبیعی‌تر و با ترس بیشتری همراه باشد.

کاراکتر هدویک ۹ ساله را چطور بازی کردید؟

شاید قسمتی از دوران کودکی‌ام در وجود این کودک نهفته باشد. تصور من این است که او به این جهت در ذهن کوین خلق شده که جای وی را در زمانی که کودک بود و ۹ سال بیشتر نداشت و مورد آزار دیگران قرار می‌گرفت، بگیرد و خود وی از آن اذیت و آزار رها باشد. ذهن کوین بیش از حد خلاق و به‌واقع بشدت بیمار است. این صریح‌ترین و تلخ‌ترین قسمت ماجرا است.


منبع: روزنامه ایران

ارسال یک پاسخ